Posted on Leave a comment

Plastikas: ar žinojai..?

99% plastiko yra pagaminama iš iškastinio kuro, tokio kaip nafta ir dujos. Nors jį įmanoma pagaminti ir iš natūralių augalinių medžiagų.

Plastiko atliekos yra labai sudėtingos šiukšlės. Tiesiog nėra vietos joms tinkamai ir saugiai sandėliuoti, nekenkiant aplinkai. Rūšiavimas – jau turi būti savaime suprantamas dalykas, tačiau to neužtenka, nes ne visas plastikas gali būti perdirbamas.

Ar įmanoma ką nors realiai pakeisti?

Galbūt plastikas nebūtų toks blogis, jei iš jo gamintume tik reikalingus, ilgaamžius daiktus, kurie tarnautų daugybę metų ir spręstų įvairias problemas (pvz. medicinoje). Tačiau maždaug 50% plastiko atliekų sudaro VIENKARTINIO plastiko gaminiai! Pusė visų plastiko atliekų! Tad tokių gaminių atsisakymas ženkliai pagerintų padėtį planetoje. Tam reikia keisti savo įpročius ir atitinkamai mokyti savo vaikus. Ar sudėtinga? Galbūt , iš pradžių, kai nežinai, nuo ko pradėti. Bet įmanoma!

Štai keli būdai, kaip TU realiai gali sumažinti vienkartinio plastiko gaminių naudojimą jau šiandien:

– Į parduotuvę neškis daugkartinį maišelį. Vežiokis automobilyje, ar nešiokis su savimi, jų būna lengvučių ir kompaktiškų.

– Naudok daugkartinį puodelį, gertuvę – visose degalinėse ir daugelyje kavinių tikrai įpils kavos į tavo puodelį! O plieninė, ar stiklinė gertuvė ne tik padės plastiko atliekų sumažinti, bet ir išvengsi mikroplastiko dalelių nutekėjimo į vandenį, kurį geri! Gertuvių, termosų, gali išsirinkti ir pas mus.

– Moterys, kiekvieną mėnesį daugelis sunaudoja milžiniškus kiekius menstruacinių produktų! Šių atliekų kiekis patenka į top 5 atliekų, besimėtančių vandenynuose! Ar žinai, kad jau yra efektyvių ir komfortiškų sprendimų ir šiam klausimui? Daugkartiniai įklotai, menstruacinės kelnaitės, silikoninės taurelės.

– Gaminių pakuotės – jei įmanoma, rinkis pakuotę be plastiko. Tiek daržovių skyriuje, tiek perkant šampūną – yra kietųjų šampūnų, kondicionierių, kurie padės sutaupyti daugybę buteliukų! O jei visgi renkiesi supakuotą – tegul tai būna perdirbto plastiko pakuotė!

Tik nemanyk, kad tavo pasirinkimai nesvarbūs, jie labai svarbūs. Kasdieniai pasirinkimai ne tik gali padėti sumažinti plastiko taršą, bet kartu ir yra tam tikras balsas – kuo sąmoningesni bus vartotojai, tuo daugiau bus ir atsakingų gamintojų.
Palaikykime tvarumo iniciatyvą!

#liepabeplastiko – gera proga pradėti ugdytis tvarumo įpročius. Sek mus socialiniuose tinkluose ir sužinok daugiau patarimų!

Leave a Reply